1. 1. 2021 | Ostatní

Prší kočky a psi aneb 8 idiomů se zvířaty

It rains cats and dogs. Doslova prší kočky a psi. Co si pod tím představit. Rozhodně ne z nebe padající nebohá zvířata, ale silný déšť. Nám v češtině vlastně nepadají kočky a psi, ale trakaře. 🙂

Tato fráze se označuje jako tzv. idiom (= ustálená fráze, která se používá v hovorové angličtině, která nemusí na první dobrou dávat cizinci vůbec žádný smysl). Idiomy jsou hodně používané i v našem rodném jazyce, jen si mnohdy neuvědomujeme, že je používáme. Ani angličtina není výjimkou a jejím idiomům bychom měli věnovat pozornost také. A proto Vám dnes představím 4 idiomů, které obsahují zvířata.

Vysvětlím Vám konkrétně tyto

Downwards Black Arrow

As blind as a bat

Slepý jako netopýr (v češtině říkáme slepý jako patrona)

My brother needs to wear glasses. Otherwise, he’s as blind as a bat. Můj bratr musí nosit brýle. Jinak je slepý jak patrona.

As gentle as a lamb

Laskavý, milý jako jehňátko, zkrátka osoba, která je vždy příjemná, starostlivá a klidná v každé situaci. My mum is as gentle as a lamb. She always comforts me. Moje maminka je milá jako jehňátko. Vždy mě utěší.

Curiosity killed the cat

Zvědavost zabila kočku – použijete v situaci, kdy například přehnané otázky na téma cizích afér, záležitostí, konfliktů by Vás mohlo dostat do problémů. Dal by se přirovnat k českému: „Kdo se moc ptá, moc se dozví.“

A: „Hey, I wonder what’s down that street; it looks awfully dark and creepy.” B: “Let’s not try to find out. Curiosity killed the cat.”

A: Hej, zajímá mi, co je na konci téhle ulice. Vypadá to šíleně temně a strašidelně.“

B: Radši to nezjišťujme. „Curiosity killed the cat“.

Straight from the horse’s mouth

Rovnou z koňské pusy = informace, kterou získáte z první ruky, od nejlepšího možného zdroje.

„I know it’s true because I got it straight from the horse’s mouth. Katie told me herself.“

„Vím, že je to pravda, protože to mám hned z první ruky. Sama Katie mi to řekla.“

VÝUKA AJ ONLINE

Pokud se chcete nejen v idiomech nadále zlepšovat, přidejte se do online programu pro samouky VÝUKA AJ ONLINE>> Idiomy jsou pravidelnou součástí obsahu s tou nejdůležitější esencí – a to je využití v praxi.

Studenti jsou vyzváni k tomu splnit i praktický úkol, na téma, které bylo zrovna probráno a který já sama kontroluji a dávám k němu zpětnou vazbu. Pokud Vás zajímá více detailů, stáhněte si zde ukázku zdarma>>

Budu se na Vás těšit zase u dalšího článku!

Eliška

Podobné články

Jak jsem se naučila anglicky?

Už 5 let podnikám jako lektorka angličtiny, takže není divu, že se mi studenti často ptají, jak jsem se naučila anglicky? Svůj příběh Vám povím v dnešním videu. Na začátek jen prozradím, že jsem to zvládla.