15. 1. 2021 | Ostatní

TIP: Jak se zlepšit ve čtení a rozšířit slovní zásobu?

Zdravím studenti!

Dnes Vám přináším tip na skvělou webovou stránku, na které si můžete přečíst zajímavé články, zajímavé novinky ze světa a zároveň se tak zlepšit ve čtení a rozšířit svou slovní zásobu podle Vaší úrovně. Já sama ji se svými studenty využívám na pravidelné bázi a vidím, jak moc je baví.

Jedná se o stránku News in Levels>>

Na stránce několikrát týdně přibývají nové zprávy ze světa, které jsou navíc velmi zajímavé (nemusíte očekávat články od uspavačů hadů).

Jak s touto stránkou pracovat?

  1. Materiál ke čtení

Čtení je jeden ze základních dovedností, které potřebujete umět, když se učíte cizí jazyk (spolu s mluvením, poslechem a psaním). Naučíte se ho nejlépe tím, že ho budete procvičovat, na což je tato stránka ideální, neboť si dle Vaší úrovně můžete navolit i obtížnost samotného textu (stránka level 1, 2, 3).

2. Způsob rozšíření slovní zásoby

Z jednotlivých článků si můžete poznamenat zajímavá slovíčka, která jsou pro Vás nová a užitečná, a rozšířit tak svou slovní zásobu.

3. Zdroj k procvičení poslechu a výslovnosti

Vzhledem k tomu, že jsou ke každému článku připraveny i audio nahrávky, můžete využít tuto stránku i jako k nácviku poslechu. Než se pustíte do čtení článku, zkuste si pouze poslechnout nahrávku a pak až si můžete přečíst text.

Video a text můžete využít i jako skvělý trénink výslovnosti. Já sama preferuji jednu metodu, která Vám pomůže s výslovností. Představila jsem ji v eBooku Začni mluvit >> včetně návodu. Jako pro čtenáře blogu pro Vás mám tajný slevový kód [CTENAR] díky kterému získáte na eBook 44% slevu.

4. Podmět k procvičení aktivního projevu

Čtení a poslech jako takový Vám k plynulému projevu sám o sobě nepomůže. Na to je třeba zapojit i aktivní projev, což je mluvení nebo psaní v angličtině. Já ve svém výukovém programu pro samouky VÝUKA AJ ONLINE>> kladu obrovský důraz na komplexní rozvoj angličtiny, proto studentům úkoly z této stránky dávám, ale kombinuji je i s aktivním projevem, aby nejen rozuměli, ale i mluvili.

Jak na to? Můžete například článek, který jste si přečetli, převyprávět vlastními slovy. A abyste mohli získat zpětnou vazbu, doporučuji Vám ho napsat vlastními slovy. Ve výukovém programu to například vypadá tak, že mi student napíše následovné:

I chose 2. level and 3. level from the article „Fox in a dishwaser“. I read first level 2, it was good. Level 3 was heavier. In the article „FOX IN A DISHWASER“ was described the story a fox cub, presumably looking for food. Litle fox went into a house in London. The owner found it in the dishwaser, owner was a vet and yang fox (very scared) so carrefully chase out of a dishwaser for the garden. Next time where people later saw it with its mother.

Studentky angličtina je skvělá, dokázala předat myšlenku ze samostatného článku. Aby se ale v angličtině posunula zase o kousek dál, potřebuje získat zpětnou vazbu a tu získá tím, že já projdu její odpovědi, opravím ji a ona se pak může zpětně podívat na své chyby a poučit se do budoucna. Moje korekce pak vypadá takto:

I chose level 2 and level 3 from the article „Fox in a dishwasher“. I first read level 2, it was good. Level 3 was harder. The article „FOX IN A DISHWASHER“ was about a story of a fox cub, presumably looking for food. Little fox went into a house in London. The owner found it in the dishwasher. The owner was a vet and the young fox was very scared, so he carefully took her out of the dishwasher and let her out in the garden. Then people later saw it with its mother.

Pokud se chcete zapojit do programu, získávat zpětnou vazbu ode mě a posouvat se jako velmi efektivní samouk, můžete se dozvědět více informací na mých webových stránkách>>

To je ode mě dnes vše. Dejte mi vědět, zda News in Levels znáte a případně z jakých dalších stránek čerpáte. Enjoy!

Eliška

www.vyukaajonline.cz

Sleduj mě na Instagramu>>

Sleduj mě na Facebooku>>

Přidej se do skupiny Angličtina pro samouky>>

Podobné články

Jak jsem se naučila anglicky?

Už 5 let podnikám jako lektorka angličtiny, takže není divu, že se mi studenti často ptají, jak jsem se naučila anglicky? Svůj příběh Vám povím v dnešním videu. Na začátek jen prozradím, že jsem to zvládla.