Proč (ne)doporučuju duolingo

Duolingo je rozhodně nejznámější aplikaci na českém i světovém trhu. Většina studentů ji minimálně vyzkoušela.

Na první pohled se může zdát, že je Duolingo úžasný nástroj k naučení se anglicky. Já s tím úplně nesouhlasím a proto se s Vámi v dnešním článku podělím o svůj poněkud kontroverzní názor a to  proč většině svých studentů Duolingo nedoporučuju a k čemu tuto aplikaci případně využít můžete.

1. Vybavuje Vaší pasivní znalost angličtiny, nikoliv tu aktivní

Patříte mezi studenty, kteří chtějí být skvělí teoretici, nebo mezi studenty, kteří chtějí komunikovat a dorozumět se?

Super, v tom případě musíte angličtinu používat autenticky a nestačí skládat slova dle pořadí do věty, klikat na obrázky a vyplňovat mezery. Tato cvičení mohou pomoci jako doplněk, ale rozhodně na nich nemůže být postavené Vaše studium.

2. Pokud máte málo času, existují mnoooohem efektivnější metody.

Spousta z nás bojuje s časem. Duolingo se se svým sloganem „Naučím Tě jazyk za 5 minut denně“ sice působí jako časově úsporná metoda, ale nevystaví Vás zdaleka takovému množství „jazyka“ jako například video/podcast/kniha/film/seriál za stejnou časovou jednotku. Zatímco během 5 minut filmu by váš mozek byl vystaven desítkám až stovkám slov a frází, dulingo Vás za tu dobu vystaví jen pár větám. Pokud máte na angličtinu spoustu času a Duolingo by byl například až pátý nástroj, který k dennímu studiu využíváte, proč ne.

3. Konstantním překládáním slovo od slova se nikdy nezbavíte přemýšlení v češtině

Spousta studentů zažívá tuto nepříjemnou situaci:

  1. Někdo na ně promluví anglicky.
  2. Celou větu si slovo od slova přeloží v hlavě do češtiny.
  3. Vymyslí odpověď v češtině.
  4. Slovo od slova se pokusí přeložit svou odpověď do angličtiny.

Přitom by to mělo vypadat nějak takto:

  1. Někdo promluví anglicky.
  2. Rovnou reaguju anglicky.

90 % času na Duolingu strávíte překládáním. Neříkám, že překládání je samo o sobě špatné, ALE musí se provádět s mírou a neměl by na něm být postavený celý výukový plán.

4. Chybí mu diverzita

Duolingo je aplikace především cílená na slovíčka (i když i tak znám mnohem efektivnější aplikace). Což je skvělé, o tom žádná, ale co mluvení? Čtení? Psaní? Poslech? Gramatika? Výslovnost?

Zas a znovu se budu opakovat, ale pokud stavíte vaše studium na Duolingu, okrádáte se o všechny tyto důležité aspekty jazyka.

5. Je příliš jednoduché

Pokud jste student začátečník, tak z Duolinga určitě něco vytěžit můžete. Ale i přes to, že Duolingo nabízí testování Vaší úrovně a nenutí Vás jít od úplného základu, středně pokročilý student+ v něm rozhodně nic přínosného neobjeví. Bohužel česká verze Duolinga je omezenější než ty anglické (tj. učit se např. německy z anglického jazyka), takže pak je používání této aplikace ještě o něco větší ztráta času.

Za co si ale Duolingo zaslouží palec nahoru?

Nic není černobílé a ani Duolingo není samo o sobě zlé. Je ale třeba se zamyslet nad tím, jak ho vnímáte.

  • Je to pro Vás hlavní (jediný) zdroj, ze kterého se učíte anglicky? NIC MOC.
  • Je to pro Vás zábavná pomůcka, o kterou doplníte svůj výukový plán? SUPER.

Duolingo skvěle zpracoval angličtinu jako hru. Krásná, roztomilá sova jako symbol, do toho možnost soutěžit s ostatními hráči, podporuje vybudování si denního návyku studia angličtiny, abyste neztratili „streak“. Navíc funguje jako aplikace na mobilu, který máme skoro neustále v ruce. Tohle jsou rozhodně pozitiva.

Výuka AJ online

Pokud se chcete posouvat v angličtině online, ale smysluplně a ve všech aspektech – poslechu, konverzaci, gramatice, slovní zásobě, čtení, psaní, výslovnosti, můžete vyzkoušet můj Online kurz pro samouky.

Jaký máte názor na Duolingo Vy? Využíváte ho? Dejte mi vědět. 🙂

Miluju angličtinu a mým posláním je naučit studenty, jak se konečně naučit anglicky rychle a efektivně, a především, jak se do angličtiny zamilovat a žít život, kde neexistuje jazyková bariéra. Můj příběh si přečtěte zde >>