3. 3. 2024 | Tipy pro samouky

20+ podcastů pro efektivní anglický poslech: Jak využívat podcasty v angličtině pro zlepšení našich jazykových dovedností

Podcasty jsou skvělým způsobem, jak se ponořit do angličtiny a zdokonalit své poslechové dovednosti. Nejen, že nás baví a vzdělávají, ale také nám pomáhají zlepšit naši výslovnost, rozšířit slovní zásobu a pochopit různé dialekty a akcenty. To je síla podcastů.

A právě proto jsem pro vás vytvořila tento přehled 20+ podcastů pro efektivní poslech a jak využívat podcasty v angličtině pro zlepšení našich jazykových dovedností.

Chcete se učit anglicky skutečně efektivně za použití těch nejnovějších metod (nejen) s využitím podcastů tak, aby váš výukový plán měl hlavu a patu a dovedl vás k vašemu jazykovému cíli?

Co jsou podcasty a proč jsou vhodné pro výuku angličtiny

 

20+ podcastů pro efektivní anglický poslech: Jak využívat podcasty v angličtině pro zlepšení našich jazykových dovedností obrázek 1

Podcasty jsou digitální zvukové soubory, které jsou k dispozici na internetu buď ke stažení nebo online k přehrání, nejčastěji v mobilních aplikacích (např. Apple Podcasts, Spotify,..), ale i jednoduše na internetu. Zahrnují širokou škálu témat, od zpráv, přes vzdělání, po příběhy a mnoho dalšího. Co je na podcastech jedinečné a proč jsou tak vhodné pro výuku angličtiny?

Nejsou omezeny na čas nebo místo - můžete je poslouchat kdykoli a kdekoli. Fungují skvěle jako doplněk strukturovaných online kurzů angličtiny, protože je důležité se angličtinu nejen učit, ale také se jí obklopovat.

Podcasty pomáhají ve zlepšení porozumění mluvenému slovu, výslovnosti a intonaci, jelikož můžete poslouchat rodilé mluvčí. Dalším kladem je, že můžete vybírat podle své úrovně angličtiny a podle svých potřeb.

Výuka angličtiny prostřednictvím podcastů je skvělý způsob, jak zvýšit motivaci k učení. Nejenže se učíte nový jazyk, ale také se dozvíte něco nového o tématu, které vás zajímá.

Jak integrovat podcasty do vašeho učebního plánu pro učení angličtiny? Začněte posloucháním podcastů, které odpovídají vaší úrovni angličtiny. Určete si konkrétní dobu každý den na poslech podcastu. To může být při cestě do práce, během cvičení, při procházce nebo například při úklidu domu. Je to skvělý způsob, jak se poměrně rychle naučit anglicky doma.

Aktivní trénink angličtiny jako například shrnutí poslechnutého obsahu, zapsání nových slovíček nebo diskuse o poslechnutém tématu mohou být skvělou doplňkovou částí vašeho učebního plánu. Jsou zároveň i odpovědí na otázku, jak si nejlépe rozšířit slovní zásobu.

Podcasty jsou skvělý doplňkový nástroj, ale samy o sobě vás anglicky nenaučí.

To je bohužel častý mýtus, kterému studenti angličtiny věří, a proto nedosahují výsledků. Chcete se přesvědčit, že ty nejčastější mýty o angličtině nebrzdí i vás? Přihlaste se na můj webinář zdarma: Pravda vs fikce, aneb 7 mýtů, které brzdí váš pokrok v angličtině.

Základní otázky ke skutečně efektivnímu poslechu podcastů

 

20+ podcastů pro efektivní anglický poslech: Jak využívat podcasty v angličtině pro zlepšení našich jazykových dovedností obrázek 2

Jak už chápete, podcasty jsou skvělým zdrojem, který vám může pomoci dosáhnout angličtiny vašich snů.

Ale jak využít tento skvělý nástroj skutečně efektivně?

  1. Kdy podcasty poslouchat?
   Najděte si pravidelnou dobu, kdy si je budete moci v klidu poslechnout. Může to být ráno cestou do práce či školy, při cvičení, při vaření večeře nebo třeba před spaním. Důležité je vytvořit si z toho denní návyk, který jen tak neporušíte.
  2. Jak podcasty poslouchat?
   Poslech podcastu by neměl být jen pasivní činností. Snažte se být aktivním posluchačem. Pokud nerozumíte nějakému slovíčku či frázi, zastavte podcast a vyhledejte si význam. Pokud vám něco uniklo, vraťte podcast o pár vteřin zpět a poslechněte si to znovu. Můžete si také udělat poznámky nebo se pokusit shrnout obsah podcastu vlastními slovy.

   Nepřehánějte to ale. Pokud se budete příliš upínat na to, abyste rozuměli každému slovíčku a každé nové si přeložili a zapsali, může se stát, že zjistíte, že podcast vlastně poslouchat vůbec nestíháte. A také vás to brzy přestane bavit.

  3. Kolik času podcastům věnovat?
   Dobrou zprávou je, že nemusíte trávit hodiny denně posloucháním podcastů, aby byl váš poslech efektivní. Stačí jen pár minut denně. Klíčem je pravidelnost, nikoli délka poslechu.

   Zkuste si například dát za cíl poslouchat podcasty 10 minut denně. Můžete si také nastavit cíl poslechnout jeden celý podcast týdně. Důležité je, aby vás poslech bavil a nebyl pro vás jen další povinností.

Vyberte si podcasty, které vás zajímají a baví, a věnujte jim pravidelně svůj čas. A nezapomeňte, že nejdůležitější je se při učení bavit a užívat si proces zlepšování.

Nejlepší podcasty o angličtině v češtině (nejen) pro začátečníky

 

20+ podcastů pro efektivní anglický poslech: Jak využívat podcasty v angličtině pro zlepšení našich jazykových dovedností obrázek 3
  • Výuka AJ online podcast (můj podcast)
  • Kubova English
  • Broňa Cast
  • My life and other funny stories
  • Angličtina jinak - sedmá lekce
  • Angličtina s perfect world

Nejlepší podcasty v angličtině pro mírně a středně pokročilé

 

20+ podcastů pro efektivní anglický poslech: Jak využívat podcasty v angličtině pro zlepšení našich jazykových dovedností obrázek 4
  • Learning English News Review
  • Happy English Podcast
  • Speak English Now Podcast
  • Learn English English class101.com
  • Espresso English
  • Daily ESL
  • The English We Speak
  • Creative Language Learning Podcast with Kerstin Hammes
  • Business English Pod
  • News in Levels
  • 6 Minutes English, 6 Minute Grammar, 6 Minute Vocabulary

Nejlepší podcasty v angličtině pro pokročilé

 

20+ podcastů pro efektivní anglický poslech: Jak využívat podcasty v angličtině pro zlepšení našich jazykových dovedností obrázek 5
  • NPR Lifekit
  • This American Life
  • Czechia in 30 Minutes
  • Global News Podcast
  • The Daily
  • CNN podcast
  • TED Talks daily

Pokud si uvědomujete, že podcasty můžou být skvělý doplňkem, ale rozhodující faktor, jestli se anglicky naučíte nebo ne, je efektivní a komplexní výukový plán, který si ale neumíte sami sestavit, tak využijte mé služby Individuálního jazykového mentoringu, kde efektivní výukový plán sestavím na míru přímo vám.

Jak najít nejlepší anglické podcasty

 

20+ podcastů pro efektivní anglický poslech: Jak využívat podcasty v angličtině pro zlepšení našich jazykových dovedností obrázek 6

V dnešní digitální době je možné najít tisíce podcastů na různá témata. Otázkou tedy není, kde najít podcasty, ale jak vybrat ty nejlepší, které budou pro vás nejen zábavné, ale také efektivní pro vylepšení vašich jazykových dovedností. Zde je několik tipů:

  1. Poznejte svou úroveň angličtiny - Pokud jste začátečník, hledejte podcasty určené pro začátečníky nebo ty, které jsou pomalé a jasné. Pokud jste pokročilý, hledejte podcasty s rodilými mluvčími a složitějšími tématy.
  2. Vyberte si téma, které vás zajímá - To je klíčové. Poslouchání něčeho, co vás skutečně zajímá, vás motivuje k poslechu více a častěji.
  3. Přečtěte si recenze
  4. Udělejte si vlastní “výběrové řízení” - Před tím, než se rozhodnete pro konkrétní podcast, věnujte pár minut poslechu několika epizod, abyste zjistili, zda se vám líbí styl moderátora a obsah podcastu.

A kde podcasty poslouchat? Zde je několik platforem:

  1. Apple Podcasts - Tato platforma je vynikající pro uživatele Apple. Má širokou škálu podcastů v češtině i angličtině.
  2. Spotify - Kromě hudby nabízí Spotify také velký výběr podcastů. Je dostupný jak pro uživatele Apple, tak pro uživatele Android.
  3. Google Podcasts - Tato platforma je skvělá pro uživatele Android. Má jednoduché a intuitivní rozhraní s širokým výběrem podcastů.
  4. YouTube - Spoustu podcastů najdete už i tam.

Závěr

 

Najít si cestičku k podcastům bude možná chvíli trvat. Já sama jsem si zamilovala podcasty až po více než roce od té doby, co jsem se do nich jednou dozvěděla. Věřím ale tomu, že pokud si vezmete mé rady a tipy k srdci, tak vaše cesta k podcastům nebude tak dlouhá.

Pokud chcete na vaší cestě za vysněnou angličtinou pomoci a nechat si sestavit jazykový plán a výuku přímo na míru, aby vás co nejrychleji dovedla k vašim jazykovým cílům, oslovte mě a zažádejte o navázání spolupráce v rámci Individuálního jazykového mentoringu.

Podobné články