2. 2. 2024 | Tipy pro samouky

9 užitečných tipů, jak si rozšířit slovní zásobu: Naučte se nová slovíčka efektivně

Angličtina je jazyk, který otevírá dveře do celého světa. Ať už se jedná o cestování, práci, studium nebo jen o zálibu ve sledování oblíbených seriálů bez titulků, schopnost mluvit anglicky je neocenitelná. Ale jak na to? Jak se naučit anglicky efektivně?

Jak si rozšířit slovní zásobu, tak abychom mohli vyjadřovat své myšlenky a názory s jistotou, elegancí a přesností? To se dozvíte v tomto článku formou 9+ užitečných tipů, jak si rozšířit slovní zásobu a naučit se nová slovíčka efektivně.

Důvody, proč je důležité rozšiřovat si svou slovní zásobu

 

9 užitečných tipů, jak si rozšířit slovní zásobu: Naučte se nová slovíčka efektivně obrázek 1

Rozšiřování slovní zásoby je klíčovou součástí učení se jakéhokoli jazyka, a to z mnoha důvodů. Tady je několik z nich:

  1. Komunikace: Čím více slov ovládáte, tím lépe se dokážete vyjadřovat a tím lépe vám ostatní lidé porozumí.
  2. Porozumění: Pokud máte širší slovní zásobu, budete lépe rozumět tomu, co čtete nebo slyšíte.
  3. Akademický a profesní úspěch: Ve studiu vám bohatá slovní zásoba pomůže uspět u zkoušek. V práci vám pomůže lépe se vyjadřovat a působit profesionálně.
  4. Sebevědomí: Když máte širokou slovní zásobu, cítíte se sebevědoměji. Dokážete vyjádřit své myšlenky a názory jasně a přesně, a nemusíte se zapotit pokaždé, když chce promluvit anglicky.
  5. Kultura a cestování: Pokud se chystáte cestovat nebo se zajímáte o cizí kultury, rozšířená slovní zásoba vám umožní lépe pochopit a ocenit to, co vidíte a zažijete.

Chcete se učit anglicky skutečně efektivně a rozšířit si svou slovní zásobu, abyste se mohli plynule a sebevědomě vyjadřovat?

Nejužitečnější metody, jak si rozšířit slovní zásobu

 

9 užitečných tipů, jak si rozšířit slovní zásobu: Naučte se nová slovíčka efektivně obrázek 2

Rozšíření slovní zásoby v cizím jazyce je jedním z nejdůležitějších kroků ke zlepšení svých dovedností v angličtině. Pojďme se podívat, jak na to.

  1. Přihlaste se do Individuálního jazykového mentoringu: V rámci nějž vám připravím výukový plán na míru, díky kterému si nejen rozšíříte slovní zásobu přesně v těch oblastech, které nejvíc potřebujete, ale také se zlepšíte v dalších klíčových dovednostech jazyka, jako je mluvení, poslech, čtení, psaní, gramatika a výslovnost.
  2. Učte se poslechem: Zjistíte, jak se slova používají v kontextu. Můžete poslouchat podcasty, hudbu, rozhlasové stanice, nebo dokonce audioknihy v cizím jazyce. S poslechem vám můžou pomoci i filmy - zjistěte, jaké nejlepší filmy na učení angličtiny existují.
  3. Čtěte cizojazyčnou literaturu a články na internetu: nejenže se naučíte nová slova, ale také se seznámíte s gramatikou. Začněte se zjednodušenými knihami odpovídající vaší aktuální úrovni a postupně se vypracovujte k autentickým knihám.
  4. Poslouchejte hudbu a překládejte si texty písní.
  5. Nejlepší aplikace na učení se angličtiny na trénink slovíček jsou za mě ještě efektivnější než klasický sešit.

Tyto způsoby a další učím studenty využívat i v rámci mého Online Klubu pro Samouky.

Jak si nejlépe rozšířit slovní zásobu

 

Jedním z nejlepších způsobů, jak si rozšířit slovní zásobu, je aktivní učení nových slov, nikoliv pouze pasivní, co dělá většina studentů bez výsledků. Myslí si, že tím, že budete pasivně poslouchat a číst v cizím jazyce, se vaše slovní zásoba automaticky rozšíří.

Bohužel to tak jednoduché není. Mozek zapomíná informace, které jsme se naučili pasivně, pokud je nepoužíváme aktivně. Proto je důležité zapojit se do aktivit, které vás nutí nová slova používat. Online kurzy angličtiny, které studenty učí, jak efektivně převádět teorii do praxe, jsou za mě ty jediné, do kterých se vyplatí investovat.

Jak se tedy aktivně učit slovní zásobu? To jsem rozebrala do detailu ve svém videu “5 tipů, jak se učit slovíčka”

O rozšiřování slovní zásoby koluje spousta mýtů.

Někteří studenti si myslí, že se stačí angličtinou obklopovat. Jiní zase, že sepisovat si dlouhé sloupečky slovíček a učit se je nazpaměť jak básničku je ta cesta. Obě varianty jsou pouhý mýtus. Chcete se přesvědčit, zda ty nejčastější mýty o angličtině nebrzdí i vás? Přihlaste se na můj webinář zdarma: Pravda vs fikce, aneb 7 mýtů, které brzdí váš pokrok v angličtině.

Slovníky a online zdroje pro rozvoj slovní zásoby

Pokud se angličtinou obklopujete tak, jak jsem zmínila výše, určitě budete narážet na spoustu nových slovíček. Co s nimi?

Neznámá slovíčka si (v rozumné míře) určitě vyhledávejte. Použití slovníku nebo online překladače k tomu je rychlý a efektivní způsob, jak se naučit nová slova. Jaké slovníky jsou ty nejlepší a jak s nimi pracovat?
To jsem vysvětlila ve videu 7 nejlepších slovníků:

Abyste nově vyhledaná slovíčka hned nezapomněli, tak si veďte svůj vlastní slovník, kam si je zaznamenáte. Můžete si také zapsat jeho definici, příklady jeho použití a jakékoli další informace, které vám pomohou si toto slovo zapamatovat.

V dnešním digitální době vám doporučuji místo sešitu využívat chytré aplikace, jako je například Quizlet:

Nebo Anki:

Závěr

 

Aktivní rozšiřování slovní zásoby se může zdát jako náročný a dlouhý proces. Věřím tomu, že vám mé tipy a rady pomůžou si tento proces co nejvíce urychlit a usnadnit, jelikož je naprosto klíčový k tomu, abyste dosáhli svých jazykových cílů a mohli se v angličtině vyjadřovat přesně, sebevědomě a plynule.

Pokud chcete na vaší cestě za vysněnou angličtinou pomoci a nechat si sestavit jazykový plán a výuku přímo na míru, aby vás co nejrychleji dovedla k vašim jazykovým cílům, oslovte mě a zažádejte o navázání spolupráce v rámci Individuálního jazykového mentoringu.

Podobné články