3. 3. 2024 | Tipy pro samouky

Angličtina na dosah ruky: 20+ nejlepších aplikací na angličtinu roku 2023 pro efektivní učení

V dnešním internetovém a technologiemi plném světě se učení angličtiny stává nejen snadným, ale také zábavným. Jak? Za pomoci chytrých aplikací, které s sebou nesou spousty výhod. V tomto článku vám představím více než 20 nejlepších aplikací na angličtinu.

Výhody učení se angličtiny pomocí aplikací

 

Angličtina na dosah ruky: 20+ nejlepších aplikací na angličtinu roku 2023 pro efektivní učení obrázek 1
  1. Flexibilita
   Ať už jste na cestách, v kanceláři nebo pohodlně u sebe doma, vždy můžete vytáhnout svůj telefon a věnovat se studiu. Chvíle čekání na autobus, přestávka na kávu nebo večeře doma se tak mohou stát produktivním časem pro studium.
  2. Individualizace
   Neméně důležitá je i možnost personalizovaného učení. Některé aplikace nabízí adaptivní učební plány, které odpovídají vašim individuálním potřebám a cílům. Pozor ale na ty, které naopak individualizaci nenabízí. Typicky je třeba si za individualizaci připlatit.
  3. Zpětná vazba
   Aplikace také typicky poskytují okamžitou zpětnou vazbu, což je klíčové pro efektivní učení. Díky tomu můžete snadno sledovat svůj pokrok a identifikovat oblasti, které potřebují další zlepšení.
  4. Zábava
   Zábava je často podceňovaná, ale bavit se u učení je klíčové, protože podle toho se odvíjí fakt, jestli u angličtiny vydržíte dlouhodobě nebo nikoliv. Mnoho aplikací angličtinu “gamifikuje”, což může být motivující a odstraňuje stereotyp z tradičního učení.Pokud se chcete při učení bavit, doporučuji vám sledovat filmy a v článku anglické filmy na učení angličtiny jsem vám sepsala nejen filmy, ale také tipy, jak se pomocí nich učit efektivně.

Chcete se učit anglicky skutečně efektivně za použití těch nejnovějších metod a (nejen) s využitím aplikací tak, aby váš výukový plán měl hlavu a patu a dovedl vás k vašemu jazykovému cíli?

Nevýhody učení se angličtiny pomocí aplikací

 

Angličtina na dosah ruky: 20+ nejlepších aplikací na angličtinu roku 2023 pro efektivní učení obrázek 2
  1. Omezení uživatelské interakce
   Aplikace jsou vytvořeny tak, aby byly jednoduché a snadno použitelné, Ale co chybí je schopnost uplatnit teorii z aplikací v reálné konverzaci. Pokud neumíte uvádět teoretické znalosti z aplikací do praxe, jsou vám ve finále k ničemu.
  2. Povrchní učení
   Aplikace často slibují rychlé a snadné učení. Tato metoda může být užitečná pro základní jazykové dovednosti, ale pokud chcete dosáhnout vyšší úrovně kompetence, budete potřebovat hlubší pochopení jazyka.

   Aplikace obvykle neumožňují studovat jazyk do hloubky, takže pouze začátečníci díky nim můžou zaznamenat znatelnější pokrok. Pokud se chcete naučit, jak si rozšířit slovní zásobu skutečně efektivně a umět ji používat prakticky, přečtěte si tento článek na mém blogu.

  3. Omezený obsah
   Ačkoli mnoho aplikací nabízí širokou škálu témat, mohou být stále omezené. Některé aplikace se soustředí jen na určité aspekty jazyka, jako je slovní zásoba nebo gramatika, a opomíjejí jiné důležité dovednosti, jako je poslech nebo mluvení.

Pokud si uvědomujete, že aplikace můžou být skvělý doplňkem, ale rozhodující faktor, jestli se anglicky naučíte nebo ne, je efektivní a komplexní výukový plán, který si ale neumíte sami sestavit, tak využijte mé služby Individuálního jazykového mentoringu, kde efektivní výukový plán sestavím na míru přímo vám.

Nejlepší aplikace na učení slovíček v angličtině

 

  • Anki
   Skvělá aplikace na trénink slovní zásoby. Výhodou je, že si v ní vytvoříte kartičky vy sami, takže se budete učit pouze relevantní slovní zásobu pro vás, žádné zbytečnosti navíc. Navíc využívá velmi efektivní SRS systém, který je vědecky prokázaný být tím nejvíce efektivním způsobem učení pro dlouhodobou paměť.

   Návod, jak aplikaci používat najdete v mém videu:

  • Quizlet
   Quizlet je další aplikací vyvinutou pro trénink slovní zásoby. Chybí jí SRS systém jako v Anki, což vnímám jako velkou nevýhodu, ale kompenzuje ji svým uživatelsky přívětivějším prostředím a spoustou zábavných funkcí jako jsou hry s vašimi slovíčky a různými kvízy a testy.

   Návod, jak aplikaci používat najdete ve videu zde:

  • Duolingo
   Duolingo je aplikace, kterou zná naprosto každý, a vzbuzuje rozporuplné pocity. Za mě je Duolingo skvělá aplikace pro začátečníky, ale pro pokročilejší už postrádá smysl. Další úskalí je, že ji studenti často studují jen pro jejich “denní řadu” a soutěžení s ostatními, ale jazyku věnují malou pozornost. Chcete Duolingo využívat skutečně efektivně?

   Tak se podívejte na mé video, kde vám ukazuji 7 způsobů, jak na to:

Aplikace pro výuku angličtiny pro mírně pokročilé a pokročilé studenty

 

Angličtina na dosah ruky: 20+ nejlepších aplikací na angličtinu roku 2023 pro efektivní učení obrázek 3
  • Blinkist/Headway
   Pokud jste pokročilejší student a máte rádi osobní rozvoj, toto budou aplikaci přímo pro vás. Jsou to aplikace, které shrnují populární knihy do formátu, který lze přečíst nebo poslechnout během 15 minut.
  • Elsa Speak
   Nejlepší aplikace na trénink výslovnosti. Začnete vstupním testem a ve výsledcích uvidíte přesně, co jsou vaše slabiny.
  • English Grammar in Use
   Je to aplikace, která je považována za "bibli angličtiny", konkrétně v gramatice. Obsahuje celou řadu cvičení zaměřených na různé aspekty anglické gramatiky.
  • Lyrics training
   Milujete hudbu? Přejete si zapracovat především na vašich poslechových dovednostech? V tom případě si tuto aplikaci nesmíte nechat ujít. V rámci ní budete poslouchat a doplňovat text písně, kterou právě přehrává.

Podrobně jsem tyto aplikace zhodnotila a popsala v tomto videu:

Další aplikace na angličtinu pro efektivní učení

 

Angličtina na dosah ruky: 20+ nejlepších aplikací na angličtinu roku 2023 pro efektivní učení obrázek 4
  • Memrise
  • Newsinlevels
  • 6 Minute English
  • Grammarly
  • EnglishCentral
  • CinemaLingua
  • Learning English
  • Test your vocabulary
  • Preply
  • Ewa English
  • Lexilize Flashcards
  • 2000 slovíček
  • Anglicko-český offline slovník: Slovník stále po ruce

Aplikace jsou skvělý nástroj, ale samy o sobě vás anglicky nenaučí. To je bohužel častý mýtus, kterému studenti angličtiny věří, a proto nedosahují výsledků.

Chcete se přesvědčit, zda právě tyto nejčastější mýty o angličtině nebrzdí i vás? Přihlaste se na můj webinář zdarma: Pravda vs fikce, aneb 7 mýtů, které brzdí váš pokrok v angličtině.

Nejlepší aplikace na angličtinu pro děti

 

Angličtina na dosah ruky: 20+ nejlepších aplikací na angličtinu roku 2023 pro efektivní učení obrázek 5

Nespecializuji se na výuku dětí, nicméně tyto aplikace těm nejmenším mohou pomoci. Pokud vaše dítě bojuje se známkami ve škole, doporučila bych se místo na aplikaci zaměřit na doučování angličtiny.

  • Timmy’s First English Words
  • Phrasalstein
  • DuoCards
  • Andy English

Jak vybírat nejlepší aplikaci na angličtinu

 

Angličtina na dosah ruky: 20+ nejlepších aplikací na angličtinu roku 2023 pro efektivní učení obrázek 6

Je mi jasné, že teď zažíváte rozhodovací paralýzu - kterou aplikaci si vybrat dřív? Existuje několik důležitých kritérií, kterými byste se měli řídit při výběru.

  1. Vaše cíle v angličtině: Chcete zlepšit svou slovní zásobu, gramatiku, poslechu nebo konverzační dovednosti?
  2. Úroveň angličtiny: Jste začátečník nebo pokročilý?
  3. Metoda výuky: Odpovídá aplikace vašemu stylu učení?
  4. Cena: Hledáte aplikaci zdarma, nebo vám nevadí si připlatit?
  5. Recenze a hodnocení: Co na aplikaci říkají ostatní uživatelé?

Při výběru nejlepší aplikace pro učení angličtiny se nebojte experimentovat. Vyzkoušejte několik různých aplikací a uvidíte, která vám nejlépe vyhovuje.

Shrnutí

 

Kdybych měla shrnout 3 klíčové myšlenky, které chci, abyste si z článku odnesli, byly by to tyto:

  1. Vyberte si takovou aplikaci, která vás bude bavit a bude vás motivovat k tomu věnovat se angličtině denně, i kdyby jen na pár minut.
  2. Neočekávejte, že vás samotná aplikace naučí anglicky. Využívejte je pouze jako doplněk a zábavu k vašemu efektivnímu jazykovému plánu.
  3. Nepřekombinujte to. Nesnažte se si stáhnout 10 aplikací najednou a snažit se využívat všechny z nich. Teoreticky to zní fajn, ale prakticky je to neudržitelné, protože určitě nemáte tolik času, a navíc aplikace nenabízí dostatečné použití jazyka v praxi, což je to nejzásadnější.

Pokud chcete na vaší cestě za vysněnou angličtinou pomoci a nechat si sestavit jazykový plán a výuku přímo na míru, aby vás co nejrychleji dovedla k vašim jazykovým cílům, oslovte mě a zažádejte o navázání spolupráce v rámci Individuálního jazykového mentoringu.

Podobné články