Duolingo je rozhodně nejznámější aplikaci na českém i světovém trhu. Většina studentů ji minimálně vyzkoušela.
Obsah
Na první pohled se může zdát, že je Duolingo úžasný nástroj k naučení se anglicky. Já s tím úplně nesouhlasím a proto se s Vámi v dnešním článku podělím o svůj poněkud kontroverzní názor a to proč většině svých studentů Duolingo nedoporučuju a k čemu tuto aplikaci případně využít můžete.

1. Vybavuje Vaší pasivní znalost angličtiny, nikoliv tu aktivní
Patříte mezi studenty, kteří chtějí být skvělí teoretici, nebo mezi studenty, kteří chtějí komunikovat a dorozumět se?
Super, v tom případě musíte angličtinu používat autenticky a nestačí skládat slova dle pořadí do věty, klikat na obrázky a vyplňovat mezery. Tato cvičení mohou pomoci jako doplněk, ale rozhodně na nich nemůže být postavené Vaše studium.
2. Pokud máte málo času, existují mnoooohem efektivnější metody.
Spousta z nás bojuje s časem. Duolingo se se svým sloganem "Naučím Tě jazyk za 5 minut denně" sice působí jako časově úsporná metoda, ale nevystaví Vás zdaleka takovému množství "jazyka" jako například video/podcast/kniha/film/seriál za stejnou časovou jednotku. Zatímco během 5 minut filmu by váš mozek byl vystaven desítkám až stovkám slov a frází, dulingo Vás za tu dobu vystaví jen pár větám. Pokud máte na angličtinu spoustu času a Duolingo by byl například až pátý nástroj, který k dennímu studiu využíváte, proč ne.
3. Konstantním překládáním slovo od slova se nikdy nezbavíte přemýšlení v češtině
Spousta studentů zažívá tuto nepříjemnou situaci:
- Někdo na ně promluví anglicky.
- Celou větu si slovo od slova přeloží v hlavě do češtiny.
- Vymyslí odpověď v češtině.
- Slovo od slova se pokusí přeložit svou odpověď do angličtiny.
Přitom by to mělo vypadat nějak takto:
- Někdo promluví anglicky.
- Rovnou reaguju anglicky.
90 % času na Duolingu strávíte překládáním. Neříkám, že překládání je samo o sobě špatné, ALE musí se provádět s mírou a neměl by na něm být postavený celý výukový plán.
4. Chybí mu diverzita
Duolingo je aplikace především cílená na slovíčka (i když i tak znám mnohem efektivnější aplikace). Což je skvělé, o tom žádná, ale co mluvení? Čtení? Psaní? Poslech? Gramatika? Výslovnost?
Zas a znovu se budu opakovat, ale pokud stavíte vaše studium na Duolingu, okrádáte se o všechny tyto důležité aspekty jazyka.
5. Je příliš jednoduché
Pokud jste student začátečník, tak z Duolinga určitě něco vytěžit můžete. Ale i přes to, že Duolingo nabízí testování Vaší úrovně a nenutí Vás jít od úplného základu, středně pokročilý student+ v něm rozhodně nic přínosného neobjeví. Bohužel česká verze Duolinga je omezenější než ty anglické (tj. učit se např. německy z anglického jazyka), takže pak je používání této aplikace ještě o něco větší ztráta času.
Za co si ale Duolingo zaslouží palec nahoru?
Nic není černobílé a ani Duolingo není samo o sobě zlé. Je ale třeba se zamyslet nad tím, jak ho vnímáte.
- Je to pro Vás hlavní (jediný) zdroj, ze kterého se učíte anglicky? NIC MOC.
- Je to pro Vás zábavná pomůcka, o kterou doplníte svůj výukový plán? SUPER.
Duolingo skvěle zpracoval angličtinu jako hru. Krásná, roztomilá sova jako symbol, do toho možnost soutěžit s ostatními hráči, podporuje vybudování si denního návyku studia angličtiny, abyste neztratili "streak". Navíc funguje jako aplikace na mobilu, který máme skoro neustále v ruce. Tohle jsou rozhodně pozitiva.
7 tipů, jak používat Duolingo efektivně
Pro ty, co Duolingo milují a chtějí ho využívat skutečně efektivně, jsem natočila video s mými nejlepšími tipy.
Pokud se chcete posouvat v angličtině online, ale smysluplně a ve všech aspektech - poslechu, konverzaci, gramatice, slovní zásobě, čtení, psaní, výslovnosti, můžete vyzkoušet můj Online kurz pro samouky.
Jaký máte názor na Duolingo Vy? Využíváte ho? Dejte mi vědět. 🙂