2. 2. 2024 | Tipy pro samouky

13 skvělých nápadů, jak se naučit anglicky doma: Rychlé a efektivní tipy pro učení angličtiny v domácím prostředí

Zlepšení vašich anglických jazykových dovedností nemusí být omezeno jen na docházení na kurzy do jazykových škol. Mnoho lidí objevuje, že učení se angličtiny z domova může být nejen pohodlnější, ale také neuvěřitelně efektivní.

V následujících odstavcích vám představím 13 nápadů, jak se naučit anglicky doma aneb rychlé a efektivní tipy pro učení angličtiny v domácím prostředí. Od online nástrojů až po kreativní denní aktivity objevíte, jak lze transformovat každodenní prostředí na dynamickou učebnu, kde se učení stává přirozenou součástí vašeho života.

Výhody učení se angličtiny z domova

 

13 skvělých nápadů, jak se naučit anglicky doma: Rychlé a efektivní tipy pro učení angličtiny v domácím prostředí obrázek 1

Učení angličtiny v domácím prostředí nabízí řadu nezpochybnitelných výhod, které přispívají k efektivnějšímu a rychlejšímu osvojování jazykových dovedností.

Proto se také v rámci projektu Výuka AJ online snažím dělat osvětu v tom, že to je neskutečně efektivní a pohodlný způsob, jak dosáhnout své vysněné úrovně.

  1. Flexibilita a šetření času
   Učení se angličtiny z domova umožňuje každému studentovi přizpůsobit učení svým individuálním potřebám a životnímu stylu. Díky tomu se může anglicky naučit každý, i když má minimum času. Jako například Martin, pracujícího otec dvou dětí, který se rozhodl naučit anglicky doma.

   Martin má nabitý harmonogram, ale díky učení doma může využít každou volnou chvilku k studiu. Ať už je to během ranní kávy, kdy si přečte článek v angličtině, nebo večer, kdy se ponoří do anglického podcastu.

  2. Pohodlí
   Učení se v prostředí, kde se cítíme bezpečně a pohodlně, může významně ovlivnit naši schopnost se učit. Neexistuje strach z odsouzení nebo nepříjemných pohledů, když se při mluvení zamotáme nebo uděláme chybu. Domov je prostor, kde můžeme bez obav experimentovat s jazykem a učit se z vlastních chyb.
  3. Nekonečné množství online zdrojů
   Internet je pokladnicí jazykových kurzů, interaktivních cvičení, videí, aplikací (nejlepší aplikace na učení angličtiny) a dalších nástrojů, které mohou být přizpůsobeny jakémukoli jazykovému cíli.

   Můžeme se ponořit do anglicky mluvených filmů (nejlepší filmy na učení angličtiny) a seriálů, poslouchat písně a analyzovat jejich texty nebo se zapojit do online komunit, kde se můžeme bavit a zároveň učit.

Chcete se učit anglicky skutečně efektivně z pohodlí domova tak, aby váš výukový plán měl hlavu a patu a dovedl vás k vašemu jazykovému cíli?

Plánování učení se angličtiny doma aneb Jak se nejlépe naučit anglicky doma pomocí sestavení rozumného plánu

13 skvělých nápadů, jak se naučit anglicky doma: Rychlé a efektivní tipy pro učení angličtiny v domácím prostředí obrázek 2

Když se učíte anglicky doma, je klíčové mít dobře promyšlený plán, který vám pomůže dosáhnout vašich jazykových cílů. Zde je 11 tipů, jak si sestavit rozumný plán pro učení angličtiny doma a jak stanovit cíle a sledovat pokrok.

  1. Stanovte si SMART cíle. SMART cíle jsou Specifické, Měřitelné, Dosáhnutelné, Relevatní a Časově omezené. Příkladem může být "Chci zlepšit svou slovní zásobu v oblasti obchodní angličtiny tak, že se naučím 10 nových slovíček každý týden po dobu 3 měsíců”.
  2. Vytvořte si časový plán. Rozvrhněte si konkrétní časy během dne, které budete věnovat učení angličtiny. Může to být každé ráno 20 minut před prací nebo hodina v neděli odpoledne.
  3. Rozdělte si učení na menší části. Naučit se jazyk může být ohromující úkol, ale rozdělením na menší části, jako je zvládnutí určité gramatické struktury nebo slovní zásoby ( týkající se konkrétního tématu, se úkol stává snazší. Nejlepší tipy na to, jak si rozšířit slovní zásobu, najdete zde.
  4. Využijte různé zdroje a metody. Abyste se vyhnuli monotónnosti, střídejte různé způsoby učení - od aplikací, přes online kurzy, po sledování filmů v angličtině bez titulků.
  5. Zapojte všechny jazykové dovednosti. Váš plán by měl zahrnovat poslech, mluvení, čtení a psaní. Například můžete plánovat psaní krátkých esejí nebo pravidelné online lekce formou konverzací. Pokud zatím vaše úroveň angličtiny nedovoluje, abyste se mohli učit i pomocí autentických materiálů, zvažte pomoc od profesionálního lektora, například formou angličtiny pro začátečníky.
  6. Vytvořte si prostředí pro angličtinu. Obklopte se angličtinou - nastavte si jazyk na vašich elektronických zařízeních, sledujte anglické youtubery nebo poslouchejte anglické podcasty při vaření nebo cvičení.
  7. Pravidelně revidujte a upravujte svůj plán. Váš pokrok by měl být průběžně monitorován a plán by se měl upravovat podle vašich potřeb a zpětné vazby.
  8. Stanovte si mezníky a odměňujte se. Když dosáhnete určitého cíle, jako je dokončení knihy nebo úspěšné složení jazykového testu, odměňte se. To vám dodá motivaci pokračovat.
  9. Budujte si jazykový deník. Zapisujte si nová slova, gramatické struktury a chyby, na které narazíte, a pravidelně se k nim vracejte. Opakování je matka moudrosti.
  10. Využijte technologie na sledování pokroku. Aplikace nebo tabulky v Excelu vám mohou pomoci sledovat, kolik slovíček jste se naučili nebo kolik hodin jste už věnovali studiu.
  11. Buďte trpěliví a realističtí. Učení jazyka je maraton, ne sprint. Nastavte si hned od začátku realistická očekávání.

Pamatujte, že cesta k plynulé angličtině je osobní a každý má své vlastní tempo a styl učení. S dobře promyšleným plánem, odhodláním a pravidelným hodnocením svého pokroku, se můžete naučit anglicky efektivně a z pohodlí vašeho domova.

Dává vám tento plán smysl a rádi byste si ho přesně takto nastavili, ale máte sotva čas na angličtinu natož na to, abyste si sestavovali profesionální výukový plán?

Chápu, pro většinu lidí je to skutečně nadlidský úkol. Pokud to s angličtinou myslíte skutečně vážně a láká vás představa nechat si sestavit efektivní jazykový plán přímo na míru, přihlaste se o spolupráci se mnou v rámci Individuálního jazykového mentoringu ještě dnes.

Nejefektivnější způsoby, jak se naučit anglicky doma

13 skvělých nápadů, jak se naučit anglicky doma: Rychlé a efektivní tipy pro učení angličtiny v domácím prostředí obrázek 3
  1. Obklopte se angličtinou, jako kdybyste byli v zahraničí.
  2. Učte se pomocí hudby: Poslech anglických písní a analýza jejich textů je skvělý způsob, jak se učit nová slovíčka a fráze.
  3. Čtěte si nahlas: Čtení anglických knih nahlas vám pomůže zlepšit vaši výslovnost a intonaci. Zlepšíte se také v porozumění psanému textu.
  4. Objednejte si konverzační lekce.
  5. Hrajte hry v angličtině.
  6. Používejte chytré aplikace v angličtině a přepněte si elektroniku do angličtiny.
  7. Sledujte anglické seriály nebo videa na YouTube.
  8. Sledujte lektory angličtiny a cizojazyčné profily na sociálních sítích.
  9. Nahrávejte sami sobě hlasové zprávy a/nebo mluvte doma anglicky před zrcadlem.
  10. Poslouchejte podcasty v angličtině.
  11. Najděte si parťáka na mluvení nebo na dopisování: Můžete k tomu využít například stránku Tandem nebo HelloTalk.
  12. Zapojte se do online komunit: Diskusní fóra, sociální sítě, apod.
  13. Buďte konzistentní. Není nutné trávit nad angličtinou hodiny každý den; i krátké, ale pravidelné intervaly studia mohou vést k velkým zlepšením.

Pamatujte, že cesta k plynulé angličtině je osobní a každý má své vlastní tempo a styl učení. S dobře promyšleným plánem, odhodláním a pravidelným hodnocením svého pokroku, se můžete naučit anglicky efektivně a z pohodlí vašeho domova.

Láká vás představa učit se anglicky z domova jako samouci, ale nechcete na to být sami?

 Přidejte se do úžasné komunity mého Online Klubu pro Samouky, kde získáte spoustu zdrojů a tipů, jak se učit anglicky doma, formou konkrétních úkolů na každý den.

Jak se rychle naučit anglicky doma

 

Dala jsem vám spoustu tipů, jak se anglicky doma naučit. Jak to ale udělat rychle?

Obávám se, že žádnou “magickou formuli” pro vás nemám. Jediný způsob, jak se naučit anglicky rychleji než je standardní, je věnovat angličtině co nejvíc času. Mohla bych vám tedy doporučit převést všechny mé tipy a rady do praxe, hned teď, a být v nich konzistentní každý den.

Nicméně bych vám to nedoporučila. Mohlo by se totiž stát, že vás to rychle přestane bavit a “vyhoříte z toho”. Pamatujte, že to není o rychlosti, ale o vytrvalosti, protože učit se angličtinu není jako běžet sprint, nýbrž jako maraton.

Závěr

 

V dnešní době je nejen učení se z domova možné, ale také jediná možnost pro zaneprázdněné, kteří se chtějí naučit anglicky. Pokud převedete tipy z článku do praxe, jsem si jistá, že dosáhnete úspěchu. Nebudete první ani poslední, kteří si učení se z domova nejen zamilují, ale také díky němu dosáhnou výsledků.

Pokud na vaší cestě za vysněnou angličtinou pomocí výuky z domova přece jen nechcete být sami a chcete si nechat sestavit jazykový plán a výuku přímo na míru, aby vás co nejrychleji dovedla k vašim jazykovým cílům, oslovte mě a zažádejte o navázání spolupráce v rámci Individuálního jazykového mentoringu.

Podobné články